Ile razy słyszeliście o tysiącu rzeczy, które przeszkadzają w prowadzeniu i utrzymaniu diety? Często są to po prostu wymówki, których używamy, aby się usprawiedliwić, że nie jesteśmy w stanie osiągnąć naszych celów…

Niektóre z przyczyn są trudne do pokonania, podczas gdy inne mogą zostać szybko wyeliminowane poprzez wprowadzeni kilku prostych zmian w stylu życia.

Oto 5 najważniejszych przyczyn przeszkadzających w prowadzeniu diety. Dowiecie się jak je wyeliminować, aby utrzymać ciągły postęp.

1. Niezdrowa żywność w domu

Jeśli posiadasz w domu niezdrową żywność, to szanse na to, że spróbujesz po nią sięgnąć, są bardzo duże. Jedzenie, które jest na wyciągnięcie ręki zawsze kusi. Ukrywanie żywność w tym przypadku zbyt wiele nie pomoże…

Często jest tak, że dbając o siebie, kupujemy niezdrową żywność dla innych mieszkańców domu. Jeżeli też tak robisz — przestań, albo przynajmniej postaraj się kupować produkty, których nie lubisz, aby Cię nie kusiły.

Usiądź i przeprowadź szczerą rozmowę z rodziną. Wyjaśnij, że chcesz żyć i odżywiać się zdrowo i liczysz na ich wsparcie. Zaproponuj kilka zmian produktów spożywczych, które znajdują się w domu. Pozwól rodzinie dokonać kilku wyborów, ale postaraj się, aby kontrola była w Twoich rękach.

2. Członkowie rodziny będący pod wpływem złej diety

Rozwiązanie problemu leży w zachowaniu spokoju i szczerej rozmowie z członkami rodziny na temat tego, jakie są Twoje cele i co oznacza dla Ciebie zdrowie. Postaraj się uzyskać wsparcie rodziny. Jeśli nie są gotowi do zrezygnowania ze słodyczy, czy smażonego jedzenia, wyjaśnij im, że nie możesz decydować i dokonywać wyborów za nich.

Poinformuj rodzinę, że potrzebujesz ich wsparcia w dążeniu do swoich celów. Ich decyzje wpływają na Ciebie przez co trudniej będzie Ci pozostać na właściwej drodze bez ich pomocy. Powiedz, że nie muszą od razu porzucać swoich nawyków żywieniowych – mogą przecież jeść wysoko kaloryczne potrawy, gdy nie ma Ciebie w pobliżu lub gdy są specjalne okazje.

Jest spora szansa, że dzięki Twojej zdecydowanej postawie z czasem również oni zaczną odżywiać się zdrowiej i bardziej świadomie.

3. Ciężka praca

Jest to częsty pretekst, który z upodobaniem wykorzystujemy: stresująca praca i przeciążenie z jej powodu. Nie pozwólmy, aby stało się to wymówką do tego, aby sięgać po niezdrowe jedzenie!

Trzeba mieć plan i przejąć kontrolę nad swoim życie. Organizuj się i zadbaj o przygotowanie posiłków, gdy masz akurat nieco więcej wolnego czasu, np. w niedzielę. Sporządź harmonogram i postaraj się wcisnąć w niego, chociaż 15-20 minutowe treningi. Zawsze też wybieraj schody zamiast windy. Liczy się każda mała rzecz.

4. Podróże

Jeśli pracujesz w trasie lub co tydzień latasz w różne miejsca, możesz mieć problemy z utratą wagi. Życie w rozjazdach wymaga więcej planowania.

Zabieraj ze sobą w trasę mieszanki orzechów i białko w proszku, aby uzupełniać wartości odżywcze. W hotelach korzystaj z darmowych owoców. Staraj się ćwiczyć w hotelowych siłowniach lub w ostateczności w swoim pokoju. Zawsze też dokładnie przeglądaj menu restauracji przed posiłkiem, aby wybrać to, co dla Ciebie najlepsze.

5. Zapominalstwo

Może wydawać się to głupie, ale zastanów się jak często mówisz: zapomniałem wziąć ze sobą obiad, zapomniałem butów do ćwiczeń, zapomniałem zjeść posiłek…

Jeśli poważnie myślisz o zachowaniu zdrowia i utracie wagi, nie może być mowy o zapominaniu! Ustaw przypomnienia np. w telefonie, przygotowuj obiad wieczorem dzień wcześniej i pakuj wcześniej swoje ubrania treningowe. Wbrew pozorom to nie jest trudne.

Nowoczesne telefony świetnie nadają się do przypominania i doskonale usprawniają utrzymywanie terminów. Warto też trzymać dodatkową parę obuwia sportowego w bagażniku samochodu. Nigdy nie wiadomo kiedy mogą się przydać!

A co Tobie przeszkadza w odchudzaniu?

(Visited 652 times, 2 visits today)
Add to Favourites