Planujesz zacząć ćwiczyć na siłowni, ale nie wiesz, na którą się zdecydować? Wybór miejsca, w którym będziesz trenować jest bardzo o ważny, ponieważ ma on duże przełożenie na efekty, które będziesz w stanie osiągać.

Siłownia powinna być miejscem, w którym będziesz czuć się komfortowo, dlatego postaraj się sprawdzić przynajmniej 3 miejsca zanim podejmiesz decyzję.

Poniżej zamieszczamy kilka porad, którymi warto się kierować przy podejmowaniu decyzji.

1. Uszkodzony sprzęt

Podczas wizyty w siłowni rozejrzyj się dokładnie jakim sprzętem dysponuje i w jakim jest stanie. Miej na uwadze, że już być może niebawem będziesz tu trenować codziennie. Trenowanie na sprzęcie niesprawnym lub mocno zużytym może być niebezpieczne dla zdrowia. Dodatkowo poprawne wykonywanie ćwiczeń będzie utrudnione jeżeli Twoja uwaga będzie rozpraszana przez wady sprzętu.

Postaraj się porozmawiać z osobami ćwiczącymi na siłowni o tym jak często występują awarie i jak szybko są likwidowane. W dobrych siłowniach, usunięcie awarii sprzętu nie powinno trwać dłużej niż 1-2 dni.

2. Źle wyposażona siłownia

Nie daj się zwieść temu jak ładnie lub jak brzydko prezentuje się klub. Upewnij się, że jest czysta ale miej na uwadze, że prezentacja często zależy od wyposażenia. Wyposażenie, które pozwoli Ci osiągać najlepsze rezultaty nie zawsze wygląda modnie i pięknie.

Zastanów się jakie ćwiczenia będziesz wykonywać i upewnij się, że ilość stanowisk zapewni Ci swobodny dostęp i umożliwi realizację planu treningowego. Jednym z takich stanowisk jest np. ławeczka do wyciskania wraz z gryfem i obciążnikami. Jeżeli siłownia posiada tylko jedno takie stanowisko, możesz mieć pewność, że niemal zawsze będzie ono zajęte. To samo się tyczy hantli i gryfów z obciążeniem.

Jeżeli przez połowę czasu w siłowni będziesz poszukiwać miejsca lub czekać na sprzęt, który pozwoli Ci na wykonanie ćwiczenia, Twoje treningi znacznie się wydłużą a jednocześnie mogą przestać być efektywne przez wymuszone zmiany ćwiczeń lub zbyt długie przerwy między seriami.

3. Zbyt mało miejsca

Będąc na siłowni zwróć uwagę na rozmieszczenie poszczególnych stanowisk i na to, czy pozostawiają wystarczająco dużo miejsca na swobodne poruszanie się oraz wykonywanie ćwiczeń wolno stojących. Siłownie nie muszą być bardzo przestronne ale powinny pozostawiać komfort ćwiczącym, dając gwarancje że nikt ich nie zahaczy lub nie uderzy podczas ćwiczeń. Nawet jeżeli siłownia jest znakomicie wyposażona, ale wywołuje u Ciebie poczucie klaustrofobii – poszukaj innej.

4. Niedoświadczona lub źle nastawiona kadra

Osoby pracujące w siłowni powinny być zawsze dla miłe i chętne do pomocy, niezależnie od tego z jakim problemem się do nich zgłosisz. Nawet jeżeli jesteś osobą, która zawsze ćwiczy samodzielnie i nie lubi gdy inni mu doradzają, obsługa powinna wykazać zainteresowanie aby Cię poznać i Twoje oczekiwania. Jeżeli podczas ćwiczeń podejdzie do Ciebie trener i o coś zapyta lub zasugeruje, jest do dobry znak tego, że mu zależy.

Najgorsze co może być to obsługa, która zachowuje się tak jak gdyby pracowała za karę. Jest to bardzo istotne, ponieważ musisz wiedzieć, że trenerzy w klubach fitness i siłowniach, bardzo często prowadzą dodatkową aktywność zawodową w zakresie treningów personalnych i mogą nie chcieć dzielić się swoją wiedzą w chwili, gdy mogą to zrobić za dodatkowe pieniądze.

Pamiętaj jednak, że będąc zatrudnionymi w klubie, są zobowiązani do tego aby służyć ćwiczącym pomocą w zakresie ćwiczeń i diety – a przynajmniej nie powinni takiej pomocy odmawiać, nawet jeżeli nie mają zapisanej je w umowie o pracę.

5. Brudna i zaniedbana siłownia

Jak już wspomnieliśmy siłownia czy też fitness club nie musi być piękny, ale powinie być czysty i zadbany. Na siłowni zwykle przebywa sporo ludzi, z których niektórzy mogą przenosić wirusy bądź bakterie. To jednak tylko niektóre powody, dla których takie miejsca powinny być regularnie sprzątane. Pozostałe są już jednak bardzo oczywiste – kłęby kurzu czy klejące się od potu i brudu urządzenia prawdopodobnie nie wpłyną pozytywnie na Twoje samopoczucie podczas treningu, szczególnie gdy uświadomisz sobie jak wiele osób przed Tobą korzystało z danego urządzenia czy przyrządu.

6. Zbyt drogie członkostwo

Bardzo często wysokość cen za członkostwo jest zawyżona w stosunku do tego co oferuje dana siłownia. Dla pewnej grupy osób cena nie będzie miała znaczenia, ale dla większości, która planuje równorzędnie prowadzić zbilansowaną dietę, całkowity koszt może okazać się niemiłą niespodzianką.

Zanim zdecydujesz się na konkretny klub, warto wcześniej przeliczyć wszystkie koszty związane z treningami i dietą aby ocenić czy są wystarczy Ci pieniędzy. Warto przy okazji i sprawdzić czy dana siłownia przewiduje jakieś zniżki, np. dla stałych klientów lub przy wykupieniu z góry dłuższego okresu członkostwa.

Życzymy wielu sukcesów w treningach!

(Visited 120 times, 1 visits today)
Add to Favourites