Z pewnością wiesz, że ćwiczenia są zdrowie i jeżeli jeszcze nie trenujesz to masz w planach zacząć ćwiczyć już niebawem. To nie zawsze jednak takie proste jak się wydaje. Badania jednak pokazują, że szansa na rozpoczęcie i utrzymanie treningów są większe jeżeli ćwiczący utożsamiają się ze swoimi postanowieniami. Dodatkowo zyskując uznanie są w stanie ćwiczyć częściej i efektywniej. A jeżeli dzięki swoim staraniom uda im się pokonać istotne ograniczenia mogą jednocześnie stać się motywacją dla innych – a więc do dzieła!

Jak zmotywować się do ćwiczeń

Nie przejmuj się – takich jak Ty, którzy potrzebują motywacji jest wielu, ale są sposoby, które pozwalają skuteczniej się skupić na celach i w końcu zacząć je zrealizować.

Podobno ponad 40% wszystkich schorzeń jest spowodowanych przez niezdrowy tryb życia. Tymczasem już niewielka zmiana w naszym życiu może przynieść pozytywny skutek w postaci zwiększonej energii i lepszego samopoczucia, dlatego warto chociaż wypróbować metody, które przedstawiamy poniżej.

Oto jak zmotywować do ćwiczeń i kontrolować wagę regularnie:

Zdobądź partnera do treningów

Z własnego doświadczenia wiemy, że to najlepsza forma motywacji, szczególnie gdy masz tendencję do przekładania treningów. Gdy jesteś umówiony z partnerem trudniej będzie ci się wycofać. Dodatkowo gdy ćwiczysz z partnerem dochodzi aspekt rywalizacji, który sprawia że ćwiczymy intensywniej. To działa w obie strony dlatego jest takie skuteczne!

Zaplanuj treningi

Pomyśl kiedy możesz trenować i gdy ustalisz terminy – trzymaj się ich. Nie pozwól aby inne czynności zabierały Ci czas, który został przeznaczony na ćwiczenia. A gdy przyjdzie pora treningu – nie zastanawiaj się nad tym czy dasz radę i czy pogoda jest odpowiednia. Po prostu zacznij ćwiczyć. Im dłużej będziesz się zastanawiać tym większa szansa, że wymyślisz dobrą wymówkę aby odłożyć trening.

Ustaw sobie przypomnienia.

Nie ważne czy są to karteczki na lodówce czy wpisy w telefonie komórkowym – ważne aby pamiętać o treningach i efektach które przyniosą.

Ustal precyzyjne cele

No dobra. Brak celu to też cel, ponieważ można ćwiczyć dla samej przyjemności. Jednak przyjemność w tym przypadku również jest celem. Jeżeli ćwiczenie nie będzie sprawiało Ci przyjemności zapewne szybko zrezygnujesz.

Świadomość celu jest bardzo ważna ponieważ zbyt ogólne cele są niemierzalne i zniechęcające. Jeżeli powiesz – „chcę stracić na wadzę” – utrata połowy kilograma za pewne nie będzie satysfakcjonująca. Lepiej powiedzieć – „chcę stracić 5 kg do końca roku”. W takim przypadku łatwiej dostrzegać postępy w realizacji zamierzeń i utrzymywać motywację. Pamiętaj – dopasuj swój trening do możliwości i celów, które chcesz osiągnąć. Dzięki temu będziesz czerpać z niego przyjemność i satysfakcję z realizacji kolejnych celów.

Opisuj treningi

Prowadzenie dziennika łatwiej pozwala ocenić efekty swojej pracy. Nie tylko warto zapisywać okresowe pomiary dotyczące masy ciała czy wyników sportowych, ale również swoje przemyślenia na temat wykonanego treningu z dokładnym opisem tego co się udało a co nie. Nic nie ukrywaj – spisuj swoje myśli i przemyślenia. Piszesz to dla siebie, więc się nie okłamuj i wal prosto z mostu. Warto wracać do tego co się napisało wcześniej i kontrolować czy robimy postępy. To również znakomity rachunek sumienia dla swoich postanowień. Uwierz, że „pamiętnik sportowy” to bardzo skuteczna forma wewnętrznej motywacji. Jeżeli wciąż zastanawiasz się jak zmotywować się do ćwiczeń koniecznie spróbuj tej metody.

Rozważ przeszkody w treningach

Pomyśl o tym co może uniemożliwić Ci treningi. Jeżeli uda Ci się określić problemy jest wielce prawdopodobne, że uda Ci się znaleźć na nie rozwiązanie. Dużo łatwiej jest o nich myśleć, jeżeli wiesz czym są. Jeżeli posiadasz małe dzieci, które wymagają opieki poszukaj klubu, który zapewni im opiekę na czas treningu. Jeżeli możesz ćwiczyć tylko rano, znajdź klub który jest czynny już od wczesnych godzin porannych. Jeżeli nie masz wystarczających środków finansowych na wykupienie karnetu – zacznij ćwiczyć w domu. Nawet proste ćwiczenia mogą przynieść zdumiewające rezultaty. Nie ma problemów, których się nie da rozwiązać.

Porozmawiaj z trenerem

To ważne aby twój plan treningowy obejmował ćwiczenia, które lubisz wykonywać. Szczególnie początkujący mają tendencję do podpatrywania ćwiczeń, które wykonują inni. Niestety wielu ćwiczących wykonuje ćwiczenia nieprawidłowo lub modyfikuje je w sposób niebezpieczny dla zdrowia. Skonsultuj się z trenerem i poproś o dostosowanie treningów do swoich możliwości i potrzeb a jeżeli jakieś ćwiczenie sprawia Ci ból lub Ci się nie podoba – poinformuj go o tym, z pewnością dobierze inne, lepsze dla Ciebie. Pamiętaj także, że dobry trener to osoba, która cechuje się szeroką wiedzą na temat ćwiczeń i diety, dlatego gdy wspólnie wypracujecie plan – nie modyfikuj go samodzielnie. Trzymaj się go i precyzyjnie realizuj a już niebawem zobaczysz efekty, które zmotywują Cię do dalszej pracy.

Zmiany nigdy nie są proste, ale należy pamiętać że tylko próbując możemy coś osiągnąć. Nie jest łatwo zacząć ćwiczyć – szczególnie jeżeli do tej pory nie osiągnęliście się w tym temacie zadowalających efektów, ale już wiecie jak zmotywować się do ćwiczeń. Wykorzystajcie nasze wskazówki a jesteśmy pewni, że już niebawem osiągniecie wymarzoną sylwetkę. A jeśli macie swoje sprawdzone metody motywacji podzielcie się nimi w komentarzach.

(Visited 84 times, 1 visits today)
Add to Favourites