Sposobów na oczyszczenie organizmu jest wiele – jednym z najpopularniejszych jest tzw. jednodniowy detoks. Nie daj się jednak zwieść pozorom – ta z pozoru niewinna nazwa wcale nie oznacza wyłącznie jednego dnia wyrzeczeń! Do oczyszczania organizmu trzeba się wcześniej przygotować, a i po nim warto wprowadzić nieco zmian w swojej diecie. Sprawdź, jak przeprowadzić jednodniowy detoks!

Konsultacje lekarskie

Nawet jeżeli nie odczuwasz żadnych objawów, możesz być chory lub cierpieć na niedobory witamin czy minerałów, w czym detoksytacja nie tylko ci nie pomoże, lecz wręcz zaszkodzi. Dlatego też na wszelki wypadek, nim zdecydujesz się na ten krok, skonsultuj się ze swoim lekarzem pierwszego kontaktu. W końcu detoks ma na celu poprawę twego stanu zdrowia, a nie jego pogorszenie, prawda?

Jak się przygotować?

Zanim przystąpisz do oczyszczania, powinieneś odpowiednio przygotować do tego swój organizm – nie tylko po to, by nie doznał on szoku i nie zareagował np. biegunką czy bólem brzucha, ale i po to, by wzmocnić pozytywne efekty oczyszczania. Przyzwyczajać się należy stopniowo – kilka dni przed planowanym dniem detoksu najlepiej ograniczać aż do kompletnego odstawienia:

 • ciężkostrawne dania,
 • mięso,
 • mleko, nabiał i jajka,
 • cukier, słodycze i słodkie napoje,
 • kawę i herbatę,
 • alkohol i papierosy.

Zamiast tych niezdrowych i obciążających organizm posiłków, przekąsek i używek, jedz kasze oraz owoce i warzywa (zarówno surowe, jak i gotowane, najlepiej na parze), a także pij czystą wodę. Mogą pojawić się objawy odstawienia, zwłaszcza u osób uzależnionych od kawy czy papierosów, ale trzeba być twardym i przetrzymać to bez żadnych farmaceutyków. Dobrze także ograniczyć aktywność fizyczną, a w jej miejsce raczej odpoczywać.

Jak przeprowadzić jednodniowy detoks?

Wiele osób w ramach jednodniowego detoksu decyduje się na głodówkę wspomaganą jedynie czystą wodą. To błąd, który może przynieść więcej szkody niż pożytku. Zamiast głodówki lepiej wybrać detoks naturalny, czyli warzywny lub warzywno-owocowy. Polega on na jedzeniu wyłącznie posiłków warzywnych i piciu np. soków, koktajli, zup-kremów itp., oraz wyłącznie wody, ewentualnie ziołowych (ale nie przeczyszczających!!!) herbat.

Poza tym, co się w dniu oczyszczania je, istotne jest również, co się robi. Najlepiej, aby ten czas był jak najbardziej spokojny i relaksujący, a więc dobrze wybrać dzień wolny od pracy. Można wtedy odpoczywać, pójść na długi spacer, medytować czy też udać się na masaż. Unikać natomiast należy intensywnej aktywności fizycznej.

Jeden dzień nie wystarczy!

Jeżeli na co dzień nie dbasz o to, co jesz i pijesz, nie łudź się, że jednodniowe oczyszczanie przyniesie ci długofalowe efekty. Dlatego też taki detoks dobrze potraktować jako okazję do zmiany codziennych nawyków żywieniowych, a więc…

 • wprowadzenia do diety dużej ilości warzyw i owoców oraz ziół, najlepiej świeżych,
 • zamiany dużej ilości kawy czy czarnej herbaty na wodę, zieloną herbatę i herbatki ziołowe,
 • wyeliminowanie cukru,
 • wyeliminowanie smażonych potraw i wysoko przetworzonych produktów,
 • gotowanie na parze i pieczenie zamiast gotowania w wodzie,
 • porzucenie nałogów (nawet typowo weekendowych), zwłaszcza rezygnacja z alkoholu i papierosów.
(Visited 2 725 times, 3 visits today)
Add to Favourites