Co to jest BMI (wskaźnik masy ciała)?
Artykuł pochodzi z zaprzyjaźnionego serwisu www.ladiva.pl
BMI jest skrótem od angielskiego terminu Body Mass Index, co w przekładzie oznacza wskaźnik masy ciała.
Wskaźnik ten służy do mierzenia czy aktualna masa ciała jest prawidłowa przy określonym wzroście.
Wzór na jego obliczenie jest prosty:
BMI (wskaźnik masy ciała) = twoja waga w kg : (twój wzrost w m)2
Przykład: kobieta o wzroście 1,70 m, wadze 65 kg
65 : (1,7 x1,7) = 65 : 2,89 =22
Co z wynikami?
Wynik między 20 a 25, oznacza, że twoja waga z medycznego punktu widzenia jest normalna. Pomimo takiego wyniku, możesz mieć kilka zaokrąglonych miejsc, z których nie jesteś zadowolona. W takim przypadku pomogą Ci regularne ćwiczenia.
Jeśli cierpliwość nie jest twoją mocną stroną, możesz sięgnąć po mniej konserwatywne, ale w niektórych przypadkach bardziej efektywne zabiegi chirurgii plastycznej. Nie zapomnij jednak, że nie zastąpi to regularnych ćwiczeń. Wprost przeciwnie, jeśli zdecydujesz się poddać takiemu zabiegowi, niech jego rezultat będzie dla ciebie wyzwaniem. Niech cię to motywuje, aby utrzymać ten upragniony efekt. Przejście na zdrowy styl życia, jest jedyną drogą do zdrowia i urody.
U kobiet w wieku 30-45 lat idealna wartość BMI wynosi 22-25.
Jeśli twój wskaźnik masy ciała jest wyższy niż 25, prawdopodobnie cierpisz na nadwagę, a jeśli przewyższa 30, oznacza, że nadwaga jest dość znaczna i powinnaś natychmiast podjąć kroki. Po pierwsze, obniżyć poziom tłuszczu dzięki regularnym ćwiczeniom i zrównoważonej diecie.
Pozbycie się tłuszczu pomoże nie tylko w osiągnięciu zgrabnej sylwetki, ale i zmniejszy poziom cholesterolu, będącego przyczyną chorób krążenia.
Wartość BMI poniżej 20 sygnalizuje średnią niedowagę, a niższy niż 18,5
– poważną niedowagę, która może być symptomem zaburzeń w odżywianiu lub innego zdrowotnego problemu.
Jak zmierzyć tłuszcz?
Specjalna waga, tak zwana
bioelektryczna impedancja, powszechnie dziś dostępna w sprzedaży, pomoże Ci w utrzymaniu dobrej fizycznej formy. Dzięki niej możesz śledzić efekty diety, oferuje także opcję poprawienia kondycji. Oblicza twój wskaźnik masy ciała, pokazuje wagę, mierzy procentową zawartość tłuszczu i mięśni.
Wykorzystuje prąd niskiego napięcia, który przechodząc przez ciało mierzy opór komórek. Ponieważ tkanka mięśniowa zawiera około 70% wody lepiej przewodzi prąd niż tkanka tłuszczowa nie zawierająca jej prawie wcale. Im szybciej ten prąd jest przewodzony tym więcej masz mięśni.
Jest to metoda dokładniejsza niż wskaźnik BMI, który tylko statystycznie oblicza wskazaną wagę, nie biorąc pod uwagą ilości tłuszczu i mięśni w organizmie.