Podjęcie decyzji związanej z rozpoczęciem diety i pozbyciem się zbędnych kilogramów wymaga odwagi, czasu i wiele samozaparcia. Najważniejsze jednak, że jest to decyzja, która jest możliwa do realizacji. Odpowiednie przygotowanie się do tego procesu ma duże znaczenie  i w dużej mierze odpowie Wam na pytanie jaką dietę stosować.

Zanim zdecydujecie się na konkretną dietę, warto zrobić także podstawowe badania oraz skonsultować się z lekarzem. Jest to ważne, ponieważ pozwoli Wam uniknąć ewentualnych problemów zdrowotnych związanych z doborem niewłaściwej diety. Dobrym pomysłem jest również otoczenie się rodziną oraz przyjaciółmi, którzy będą Was wspierać w realizacji celów i trwaniu w postanowieniach.

Mnogość diet i opinii o nich jest przytłaczająca. Kolorowe czasopisma, książki, programy telewizyjne oraz Internet to znakomite źródła wszelkich informacji na ten temat. Zawsze należy jednak do wszystkiego podchodzić z rozwagą i mieć na uwadze, że szczególnie diety komercyjne będą promowane jako te najlepsze, najskuteczniejsze i najprzyjemniejsze. Przy wyborze diety należy mieć na uwadze przede wszystkim swoje zdrowie.

Za każdym razem gdy będziecie rozpatrywali plan żywieniowy zadajcie sobie pytanie:

Jak dana dieta wpłynie na moje codzienne życie?

Wybór diety, która będzie współgrała z Waszym codziennym życiem ułatwi Wam drogę do utraty wagi. Np. jeżeli uwielbiacie makaron i chleb, prawdopodobnie nie podołacie diecie o niskiej zawartości węglowodanów. Jeżeli pracujecie na pełen etat a po powrocie do domu musicie się zająć dwójką dzieci prawdopodobnie nie wystarczy już Wam sił aby zająć się sobą. Nie przejmujcie się jednak, ponieważ w każdej sytuacji można wypracować plan dla siebie – jeżeli będzie jednak on zbyt oderwany od Waszej codzienności, trudno będzie Wam go zrealizować.

Ile kalorii dziennie mogę spożyć aby stracić na wadze?

Niektóre plany dietetyczne narzucają bardzo ściśle to ile kalorii możemy spożyć. Tymczasem zbyt mała ilość spożywanych kalorii dziennie pogorszy nie tylko Twoje samopoczucie ale również spowoduje, że będzie brakowało Ci energii. Najważniejszy jest jednak fakt, że Twój organizm przełączy się w tryb obronny spowodowany nadmiernym głodowaniem i ograniczy ilość zużywanej energii spowalniając metabolizm. To znacznie ograniczy lub nawet wyeliminuje możliwość utraty wagi.

Wielu kobiet uznało za skuteczną, regułę 500 kalorii (kcal), która umożliwia utratę ok 0.5kg na tydzień. Jednak dla większości ludzi, szczególnie tych aktywnych, mężczyzn oraz pracujących fizycznie, ilość ta będzie niewystarczająca. Wasza dieta musi uwzględniać płeć, wiek, poziom aktywności oraz ilość masy mięśniowej – te wszystkie czynniki składają się na to ile kalorii powinniście dziennie spożywać. Jeżeli nie jesteś w stanie samodzielnie oszacować tej ilości, skonsultuj się z lekarzem lub dietetykiem.

Jak szybko mogę stracić na wadze?

Bezpiecznie można stracić od 0,5 do 1 kg tygodniowo. Nie przekraczając tego tempa twoja szansa na sukces jest największa z kilku względów. Po pierwsze, będziesz w stanie obserwować efekty. Po drugie, nadmierna utrata wagi nie będzie powodowała skutków ubocznych w postaci pogarszającego się samopoczucia oraz możliwych niekorzystnych skutków zdrowotnych.

Co mogę jeść a czego unikać?

Rozsądny plan odchudzania powinien obejmować:

  • warzywa
  • owoce
  • produkty pełnoziarniste
  • produkty wysokobiałkowe
  • produkty o niskiej zawartości tłuszczu
  • zdrowe tłuszcze
  • okazjonalne przekąski

Zerknij na tygodniowy plan żywienia i zadaj sobie pytanie – „Czy jest odpowiedni dla mnie? Czy spożywając te dania i produkty będę czuł się zadowolony, nie tylko przez tydzień czy miesiąc, ale do końca mojego życia?”

Dieta powinna również obejmować odpowiednią ilość płynów. Często się mówi, ze powinniśmy wypijać ok. 8 szklanek wody. Dziś ten pogląd się już nieco zmienia i obecnie eksperci mówią, że powinniśmy pić wystarczająco dużo aby utrzymać blady kolor moczu. Ten blady kolor jest wskaźnikiem tego, że organizm jest dobrze nawodniony.

Jeżeli dieta zawiera zbyt wiele produktów zabronionych, prawdopodobnie trudno Ci będzie na dłuższą metę się jej trzymać. Nie można przecież całe życie żyć na kapuśniaku czy płatkach owsianych. Bardzo rozsądne jest jednak unikanie żywności przetworzonej zawsze, kiedy jest to możliwe.

Smażona żywność o wysokiej zawartości tłuszczu, wysoko przetworzone mięso oraz słodycze nie bez przyczyny są powszechnie uważane za niezdrowe. Zostaw sobie jednak w diecie odrobinę miejsca na elastyczność. Zbyt twarde zasady mogą być trudne do utrzymania. Twój plan może pozwalać na niewielkie „oszustwa” lub tzw. „dni wolne”, które zapewnią Ci odrobinę swobody…

Czy dieta uwzględnia moją aktywność fizyczną?

Unikajcie diet, które „są zbyt dobre, aby były prawdziwe”, szczególnie takich które obiecują utratę wagi bez wysiłku. Każdy rzetelny plan dietetyczny będzie wymagał zwiększenia aktywności fizycznej. Poza spalaniem kalorii, treningi zapewnią Wam również dodatkowe korzyści zdrowotne. Poprawią wasze samopoczucie, uchronią przed chorobami serca, osteoporozą czy nawet zmniejszą ryzyko wystąpienia niektórych typów raka.

Już około 2,5 godziny ćwiczeń tygodniowo jest ilością wystarczającą. Zaoferowanie sobie nieco aktywności fizycznej każdego dnia szybciej pozwoli Wam osiągnąć swoje zamierzenia i utrzymywać organizm w dobrej formie.

Jakie koszta wiążą się z dietą?

Zanim rozpoczniesz dietę upewni się, że Cię na nią stać. Warto usiąść i przeliczyć czy wybrana dieta nie będzie stanowiła zbyt dużego obciążenia finansowego dla domowego budżetu. Wprowadzenie do swojego życia diety odmiennej od diety domowników będzie powodowało konieczność zakupu większej ilości produktów niż zwykle. Warto wrócić zatem na moment do punktu pierwszego i znaleźć dietę, która będzie bardziej odpowiednia do Waszych możliwości finansowych.

Pamiętaj również, że niektóre plany dietetyczne mogą wymagać zakupu gotowych substytutów posiłków, które nigdy nie zastąpią posiłku przygotowanego samodzielnie i często wychodzą znacznie drożej. Jest wiele diet, za które nie trzeba dodatkowo płacić, a teraz gdy już wiesz na co zwracać uwagę, znalezienie diety odpowiedniej dla Ciebie nie będzie z pewnością wyzwaniem ponad siły.

Życzymy Wam zdrowych i widocznych rezultatów !

(Visited 208 times, 3 visits today)
Add to Favourites