Co i jak jeść, by zawsze dobrze się czuć i mieć dużo energii? Z jakich produktów zrezygnować, a jakie włączyć do swojej diety? Ile posiłków dziennie jeść? Zdrowa dieta to tylko kilka prostych zasad.

Wiedza Polaków na temat zdrowego żywienia jest znikoma. Myślimy, że schabowy w towarzystwie suto polanych tłuszczem ziemniaków i mikroskopijnej porcji surówki to zdrowy posiłek, który da nam energię. Zupełnie ignorujemy zalecenia na temat regularnego nawadniania organizmu. Zbyt często pozwalamy sobie na fast foody i słodycze… A potem dziwimy się, że trudno nam schudnąć, nie mamy energii ani humoru, i co i rusz musimy odwiedzać lekarzy…

By rozprawić się z wszelkimi mitami na temat diety, przedstawiamy 6 podstawowych zasad zdrowego żywienia. Jeżeli uda ci się je wdrożyć do swojego życia, z pewnością bardzo szybko zauważysz diametralną różnicę nie tylko w swoim samopoczuciu. Sprawdź sam!

Jedz śniadanie

To nie mit, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem dnia. To właśnie od niego powinieneś zaczynać swój dzień – dzięki temu będziesz mieć wystarczającą ilość energii, by zmierzyć się z czekającymi cię obowiązkami, a pełny brzuch poprawi ci humor. W końcu nie bez powodu mówi się, że Polak głodny to Polak zły, prawda? Pamiętaj tylko, aby śniadanie było pełnowartościowym posiłkiem bogatym w węglowodany i witaminy!

Urozmaicaj swoją dietę

Różnorodność w codziennym menu to podstawa! W końcu różne produkty spożywcze zawierają zupełnie różne składniki odżywcze tak niezbędne do prawidłowego funkcjonowania. Jedne zaopatrzą cię w węglowodany, inne w białko, kolejne – w witaminy z różnych grup oraz cenne pierwiastki. Niestety, produkt, który dostarczałby tych wszystkich składników naraz, nie istnieje, a i suplementy diety to nie rozwiązanie. Jedz zatem różnorodnie, próbuj nowych produktów, dań i połączeń smakowych. Czy musimy cię przekonywać? Przecież to sama frajda!

Jedz regularnie

Zalecana dzienna liczba posiłków wynosi 5 – śniadanie, drugie śniadanie (lunch), obiad, podwieczorek i kolacja. Pięć dań z pewnością cię nasyci, da ci siłę, poprawi samopoczucie i… powstrzyma przed podjadaniem! Warto też zaznaczyć, że posiłki te powinny być spożywane w regularnych odstępie czasu i – w miarę możliwości – o stałych porach dnia. Najłatwiej wdrożyć w życie tę zasadę planując swój dzienny jadłospis z wyprzedzeniem i wyznaczając sobie konkretne godziny posiłków.
Pamiętaj także i o tym, że ostatni posiłek powinieneś zjeść nie później niż na 2 godziny przed snem!

Włącz warzywa i owoce do swojej diety

Roślinny to cenne źródła niezbędnych dla zdrowia i życia witamin (przede wszystkim witaminy C!), pierwiastków (takich jak choćby wapń, potas czy magnes), kwasu foliowego oraz błonnika. Przynajmniej w trzech posiłkach dziennie warzywa i owoce powinny grać dużą rolę. Niestety, z racji tego, że jesteśmy mięsożernym narodem, często o tym zapominamy. A przecież nie samym mięsem człowiek żyje, prawda? Może warto – choć od czasu do czasu – spróbować potraw wegetariańskich i wegańskich?
Uważaj na cukier

Cukry proste zawarte w słodyczach i innych dosładzanych produktach nie dają twojemu organizmowi nic wartościowego, a jedynie dostarczają pustych kalorii. Puste kalorie nie dostarczają energii, lecz przyczyniają się do przybierania na wadze. Lepiej z nimi zatem uważać… Nie sugerujemy, oczywiście, by kompletnie zrezygnować ze słodzenia kawy czy podjadania ulubionych słodkości, lecz by je ograniczyć. W końcu wszystko jest dla ludzi, ale trzeba znać umiar!

Pij dużo wody

Ponieważ ponad połowę masy ludzkiego ciała stanowi woda, jej regularne dostarczanie jest niezwykle ważne, by organizm funkcjonował jak dobrze naoliwiony mechanizm. Odwodnienie może pociągać za sobą bardzo groźne dla zdrowia i życia skutki, a regularne picie wody pozwala między innymi pozbyć się toksyn, utrzymać prawidłową temperaturę ciała czy po prostu czuć się lepiej. Zalecana dzienna porcja wody dla dorosłego człowieka to 2 litry. Trzeba jednak pamiętać, by tę ilość rozłożyć sobie na cały dzień i regularnie dostarczać organizmowi niewielkich ilości wody.

(Visited 231 times, 1 visits today)
Add to Favourites