Warto zmienić dietę na zdrową, zwracać uwagę na to, co się je, eliminować złe nawyki, unikać fast foodów i słodyczy. Łatwo powiedzieć, ale trudniej zrobić, prawda? Cóż, nie od razu Kraków zbudowano. Wprowadzenie do swojego stylu życia zdrowej diety także raczej nie nastąpi z dnia na dzień, to proces. Proces, który wcale nie musi być trudny! Sprawdź, od czego zacząć!

Krok 1: przegląd zapasów

Jeśli będziesz mieć w domu niezdrowe produkty, będziesz po nie sięgać, to normalne. Dlatego wprowadzanie zdrowych nawyków żywieniowych zacznij od przeglądu swoich zapasów – dokładnie przejrzyj wszystkie kuchenne szafki, lodówkę oraz te miejsca, w których chomikujesz słodycze i przekąski (tak, wiemy, że masz taki schowek!). Pozbądź się wszystkich niezdrowych produktów – słodyczy i przekąsek, wysoko przetworzonych produktów, napojów gazowanych, żywności sowicie wzbogaconej sztucznymi dodatkami. Nie musisz od razu tego wyrzucać do śmieci, szkoda marnować jedzenie, najlepiej oddać to komuś potrzebującemu, a słodycze i przekąski rozdać znajomym dzieciom (jeśli zjedzą raz na jakiś czas, to im przecież nie zaszkodzi!).

Krok 2: wielkie zakupy

W miejsce produktów, których się pozbyłeś, kup nowe, zdrowsze – pełnoziarnistą mąkę, pełnoziarniste makarony, brązowy ryż, kasze, zdrowe roślinne oleje (rzepakowy choćby), suche warzywa strączkowe, orzechy, nasiona… Zrób po prostu bazę pod zdrowe posiłki! Ach, i jeśli nie tkniesz herbaty lub kawy bez cukru, kup jakiś zdrowy słodzik, na przykład stewie lub ksylitol.

Krok 3: jadłospis

Boisz się, że nie będziesz mieć pomysłów na zdrowe posiłki, bo dotychczas nie za bardzo zastanawiałeś się nad tym, co wrzucasz do garnka lub folgowałeś swoim niezdrowym upodobaniom kulinarnym? Weź do ręki kartkę i długopis, zasiądź przed komputerem i poszukaj pomysłów na zdrowe dania, a potem stwórz sobie z nich kompletny jadłospis na kilka kolejnych dni!

Krok 4: celebracja śniadania

Na początku z pewnością trudno ci będzie dopilnować tego, by każdy posiłek był zdrowy i wartościowy, ale nie przejmuj się tym i – najważniejsze – nie poddawaj się. Nie pozwól, by małe grzeszki zepsuły twój plan. Albo po prostu zacznij metodą małych kroków, najlepiej od śniadania. Staraj się codziennie rano, zaraz po wstaniu z łóżka przyrządzać sobie iście królewski posiłek, który da ci energię i pozytywnie nastawi do nadchodzącego dnia. Polecamy pieczone owsianki z owocami i bakaliami, zielone smoothies lub kanapki aż uginające się od zdrowych dodatków!

(Visited 633 times, 2 visits today)
Add to Favourites