O białym cukrze mówi się jako o białym zabójcy i nie ma w tym wiele przesady, gdyż zakwasza organizm przyczyniając się do utraty cennego dla kości wapnia, a jego nadmiar zwiększa ciśnienie, prowadzi do otyłości i innych niebezpiecznych chorób takich jak np. choroby serca czy cukrzyca. O negatywnym wpływie białego cukru można by długo opowiadać… My jednak nie będziemy tego robić! Zamiast tego po prostu podsuniemy wam kilka jego zdrowszych zamienników. Jeśli nie wyobrażacie sobie życia bez posłodzonej kawy czy herbaty, sprawdźcie naszą listę 3-ech najzdrowszych substytutów cukru!

Miód

Co prawda jest bardziej kaloryczny niż biały cukier, ale w przeciwieństwie do niego nie zaburza tak równowagi organizmu. Cukry zawarte w miodzie są doskonale przyswajane przez ludzki organizm. Ten przetworzony przez pszczoły słodzik ma również tę przewagę, że w jego składzie znajdziemy witaminy i minerały, m.in. witaminy z grupy B, wapń, żelazo czy potas. Co więcej, miód – dzięki swym właściwościom bakteriobójczym – zwany jest naturalnym antybiotykiem. Jeśli wybierzecie ten substytut cukru, pamiętajcie, aby sięgać po taki z małych, lokalnych pasiek!

Ksylitol (cukier brzozowy)

Słodki w tym samym stopniu, co cukier, mniej kaloryczny i mający doskonałe właściwości (m.in. wzmacnianie odporności, opóźnianie procesu starzenia, zwiększanie wchłanialności wapnia) ksylitol ma tę jedną wadę, że, niestety, nie można go nadużywać, ponieważ grozi to biegunką. Bezpieczną dzienną dawkę ksylitolu ocenia się na 3 łyżeczki.

Sprawdź ile kalorii ma ksylitol

Stewia

Stewia jako słodzik to po prostu liście – świeże lub suszone (czasem całe, czasem sproszkowane). Jest to więc produkt w 100% naturalny i nieprzetworzony, a to dopiero początek listy jego zalet. Stewia ma minimalną ilość kalorii, jest o wiele (nawet 300 razy) słodsza od białego cukru, ma właściwości bakteriobójcze oraz wzmacniające i zawiera dużo różnych witamin i minerałów. Decydując się na stewię wybieraj jedynie zielone lub brązowe ekstrakty i proszki – tylko takie są naprawdę wartościowe!

(Visited 1 613 times, 3 visits today)
Add to Favourites