Chcesz zrzucić zbędne kilogramy, ale kolejne diety-cud nie przynoszą oczekiwanych efektów? Sprawdź, dlaczego tak się dzieje i przeczytaj, jak się skutecznie odchudzać!

Kolejne diety-cud, które mają pomóc schudnąć 10 kilogramów w ciągu miesiąca i zmienić życie, co i rusz podbijają serca pragnących pozbyć się zbędnego tłuszczyku osób. Dieta 1000 kalorii, dieta Dukana, dieta kopenhaska… Można by tak wymieniać i wymieniać… Ale czy którakolwiek z tych magicznych ponoć diet faktycznie działa cuda? Nie łudź się!

Mówi ci coś efekt jo-jo?

Wszystkie te popularne diety-cud opierają się zawsze na jednej i tej samej zasadzie – fanatycznym ograniczeniu się. Ograniczeniu w ilości spożywanych węglowodanów. Ograniczeniu dziennej dawki kalorii. Ograniczeniu tłuszczu. Czy czegokolwiek innego… W praktyce wygląda to tak, że przez określony czas męczysz się nie dojadając, omdlewając z głodu i zaciskając zęby z nerwów spowodowanych myślą, że znów masz zjeść pół jabłka i popić je szklanką wody, podczas gdy tak naprawdę rzuciłabyś się na pizzę. I faktycznie bardzo szybko zaczynasz chudnąć… A potem wracasz do normalnego trybu żywienia, przybierasz na wadze i ze zdziwieniem stwierdzasz, że ważysz jeszcze więcej niż przed dietą-cud. Cóż, organizm przyzwyczajony do małych ilości kalorii przestawił się najwyraźniej na tryb oszczędzania energii i po prostu magazynuje na zapas wszelkie nadwyżki. Tak właśnie działają wszelkie głodówki i diety redukcyjne. Możesz więc na zawsze o nich zapomnieć!

Diety-cud szkodliwe dla zdrowia

Jeżeli efekt jo-jo to dla ciebie zbyt mało przekonujący argument, może skutki uboczne diet redukcyjnych dadzą ci do myślenia? Poza tym, że diety-cud na dłuższą metę kompletnie się nie sprawdzają, także mocno szkodzą zdrowiu. W końcu organizm, by podołać wszystkim procesom fizjologicznym i mieć jeszcze energię do działania, potrzebuje określonej ilości kalorii (ich niezbędna ilość zależy od wieku, wagi, wzrostu i stylu życia). Do zdrowia i życia potrzebne są zarówno węglowodany, jak również białka, tłuszcze, witaminy i pierwiastki. Diety redukcyjne nie dostarczają tego wszystkiego naraz, co natychmiast odbija się na wyglądzie oraz zdrowiu. Efektem może być wypadanie włosów oraz łamliwość paznokci, bezsenność i nadpobudliwość, poważne niedobory witamin skutkujące groźnymi chorobami, a nawet… niewydolność nerek (zwłaszcza w przypadku długotrwałego stosowania diety Dukana)!

Dobrze zbilansowana dieta – prawdziwa dieta-cud

Jeżeli naprawdę pragniesz schudnąć, zmień swoje nawyki żywieniowe. Zróżnicowana, dobrze zbilansowana dieta – oto prawdziwa dieta-cud! Być może nie osiągniesz na niej od razu spektakularnych efektów, ale z pewnością będziesz zdrowszy, będziesz lepiej się czuł i osiągniesz efekty długofalowe – schudniesz powoli, ale zdrowo! Jak wygląda taka zdrowa dieta?

Oto kilka sprawdzonych rad:

  1. Jedz 4-5 niewielkich posiłków dziennie. Masz się nimi najeść, ale nie przejeść!
  2. Nie podjadaj między posiłkami!
  3. Oprzyj swoją dietę na produktach roślinnych – niech największą część spożywanych przez ciebie produktów stanowią owoce i warzywa.
  4. Pij dużo wody, przynajmniej 1,5 litra dziennie.
  5. Zrezygnuj ze smażonych potraw, postaw na pieczenie i gotowanie, najlepiej na parze.
  6. Zrezygnuj ze słodyczy i fast foodów lub mocno je ogranicz (wyznacz sobie na przykład w ciągu tygodnia tak zwany cheat day).
  7. Biały makaron, ryż, cukier zastąp brązowym.
(Visited 639 times, 1 visits today)
Add to Favourites